VARSTVO PRI DELU
Izdelava ocene tveganja z izjavo o varnosti
ZAKON O VARNOSTI IN ZDRAVJU PRI DELU (Uradni list RS, št. 43/11) določa, da mora vsak delodajalec v pisni obliki izdelati in sprejeti Izjavo o varnosti z oceno tveganja.
- Izjava o varnosti je pisni dokument, v katerem kot delodajalec pisno izjavite, da izvajate vse ukrepe za zagotovitev varnosti in zdravja pri delu. Na podlagi tega se naredi zapisnik o morebitnih ukrepih.
- V oceno tveganja opišemo vse nevarnosti, ki se pojavijo na delovnem mestu.
Pregled delovne opreme
- Delodajalec mora zagotoviti, da je delovna oprema po namestitvi in pred prvim zagonom ali po premestitvi na drugo delovno mesto pregledana. Na podlagi pregleda in preizkusa se naredi zapisnik o ustreznosti delovne opreme.
- Pregled lahko opravi samo pooblaščena inštitucija.
- Roki za preglede in preizkuse ne smejo biti daljši od treh let.
Pregled in meritve delovnega okolja
- Meritve toplotnih razmer zajemajo merjenje relativne vlažnosti zraka, hitrosti gibanja zraka (prepih), temperature, meritve kontaktnih temperatur.
- Meritve osvetljenosti izvajamo na delovnih mestih. Merimo naravno, umetno in kombinirano osvetljenost in svetlost (bleščanje).
- Meritve hrupa izvajamo na delovnih mestih. Meri se trenutna, dnevna in tedenska izpostavljenost.
- Meritve izvajamo tudi z osebnim dozimetrom hrupa, ki ga delavec nosi pri sebi 8 ur. Ta meritev je pomembna pri mejni izpostavljenosti hrupu.
Usposabljanje za varno delo
- Delodajalec mora delavca usposobiti za varno opravljanje dela ob sklenitvi delovnega razmerja, ob razporeditvi na drugo delo, ob uvajanju nove tehnologije in novih sredstev za delo.
- Organiziramo predavanja na sedežu vašega podjetja oziroma na delovnih mestih izven sedeža vašega podjetja. Predavanja so prilagojena dejavnosti s katero se ukvarjate.
Izdelava navodil za varno delo
- Navodila za varno delo so osnovnega pomena za zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu na delovnem mestu.
- Skladno s predpisi mora delodajalec zagotoviti, da so vsa navodila za varno delo v pisni obliki.
- Navodila mora delodajalec izdelati za vse delovne operacije in procese.
Pregledi otroških igral
Letni pregledi se opravijo v skladu s standardom EN 1176-7:2020, v vrtcih s Pravilnikom o normativih in minimalnih tehničnih pogojih za prostor in opremo vrtca (Ur.l.RS, 47/2010).
- pregled obstoječe dokumentacije za igrala (izjav o skladnosti za igrala in podlage, izjav o namestitvi igral, navodil za vzdrževanje in uporabo, evidenc o dosedanjem pregledovanju, servisiranju oz. vzdrževanju)
- pregled posameznih igral (ki vključuje preverjanje dotrajanosti igral, stanje temeljev in podlage ter varnost igral) in podlog za blaženje padcev okoli igral
- pregled otroškega igrišča kot celote (druge opreme, poti, ograj, ustreznost zasaditve)
- izdelava poročila o pregledu igrišča z ugotovitvami