POŽARNA VARNOST


Izdelava požarnega reda

Po Zakonu o varstvu pred požarom (Uradni list RS, št. 3/07 – uradno prečiščeno besedilo, 9/1183/1261/17 – GZ in 189/20 – ZFRO) in po Pravilniku o požarnem redu (Uradni list RS, št. 52/0734/11 in 101/11) mora vsak lastnik/uporabnik večstanovanjskega (razen eno in dvostanovanjskih stavb, objektov) objekta ali poslovnega in industrijskega objekta, določiti požarni red. Požarni red je sestavek dokumentov, ki urejajo celotno organizacijo pred požarom.

 

Izdelava ocene požarne ogroženosti

Oceno požarne ogroženosti izdelajo lastniki ali uporabniki stavb po postopku in z uporabo metodologije za izdelavo ocene požarne ogroženosti stavbe po Pravilniku o izdelavi ocen požarne ogroženosti (Uradni list RS, št. 180/20). Končna ocena požarne ogroženosti stavbe se izdela na podlagi desetih dejavnikov, razdeljenih na tri skupine:


Oceno požarne ogroženosti izdelajo lastniki ali uporabniki stavb po postopku in z uporabo metodologije za izdelavo ocene požarne ogroženosti stavbe po Pravilniku o izdelavi ocen požarne ogroženosti (Uradni list RS, št. 180/20). Končna ocena požarne ogroženosti stavbe se izdela na podlagi desetih dejavnikov, razdeljenih na tri skupine:

  1. osnovni dejavniki, ki so podlaga za izračun ocene požarne ogroženosti stavbe (O)
  2. dejavniki, ki lahko zmanjšajo oceno požarne ogroženost stavbe (Z)
  3. dejavniki, ki lahko povečajo oceno požarne ogroženost stavbe (P)


1. Osnovni dejavniki, ki so podlaga za izračun ocene požarne ogroženosti stavbe (O):

  • površina stavbe in število etaž (DPV1);
  • namen uporabe (DPV2)
  • dejavnosti v stavbi (DPV3)


2. Dejavniki, ki lahko zmanjšajo oceno požarne ogroženosti stavbe (Z):

  • vgrajeni gasilni sistemi (DPV4)
  • sistemi za odkrivanje in javljanje požara (DPV5)
  • velikost požarnega sektorja (DPV6)
  • gasilci in prisotnost sistema za nadzor dima in toplote (DPV7)

3. Dejavniki, ki lahko povečajo oceno požarne ogroženosti stavbe (P):

  • dolžina evakuacijske poti (DPV8)
  • vertikalne povezave (DPV9)
  • odmik stavbe od relevantne meje (DPV10)


Izračun gasilnih aparatov/sredstev

Ste v dilemi ali imate dovolj gasilnih aparatov in sredstev za gašenje, to lahko hitro ugotovimo z izračunom zadostnega števila gasilnih sredstev.

 

Izdelava evakuacijskih načrtov

Načrt evakuacije je grafični prikaz objekta ali delov objekta s podatki, ki prikazujejo možnost urejenega gibanja oseb na varno mesto ob požaru ali drugi nevarnosti. V njem mora biti vrisan položaj posamezne sobe ali posameznega prostora oziroma točka nahajanja, evakuacijska pot, zbirno mesto, mesta, kjer so nameščene naprave, oprema in sredstva za gašenje ter položaj ročnih javljalnikov požara.

Načrt evakuacije mora biti izobešen v vsaki sobi ali v prostoru, kjer se skladno z namembnostjo objekta, zbirajo ali zadržujejo ljudje.

 

Izdelava požarnih načrtov

Požarni načrt se mora izdelati za objekte iz prejšnjega odstavka, v katerih obstaja najmanj srednja požarna ogroženost po predpisih o ugotavljanju ocene požarne ogroženosti oziroma za objekte, v katerih je hkrati lahko več kot 100 ljudi. Požarni načrt se mora izdelati tudi za objekte, ki so opremljeni s sončno elektrarno, povezano na javno električno omrežje

 

Usposabljanje varstva pred požarom

V skladu z 20. členom Zakona o varstvu pred požarom organiziramo usposabljanje iz varstva pred požarom

 

Usposabljanje oseb za začetno gašenje in izvajanje evakuacije

Na podlagi 20. člena Zakona o varstvu pred požarom (ZVPoz) in v skladu s Pravilnikom o usposabljanju in pooblastilih za izvajanje ukrepov varstva pred požarom organiziramo usposabljanje odgovornih oseb za gašenje začetnih požarov in evakuacijo.

 

Izvedba evakuacijskih vaj

 

Scroll to Top